EN
^

שאלות נפוצות


האם לידת בית בטוחה?

כן, לידת בית היא בטוחה. לאחרונה פורסמו מספר מחקרים שבודקים נתונים של לידות בית מתוכננות (ראו קישורים). מחקרים אלו מציגים מידע, מבוסס על עובדות שנאספו, שמוכיח שלידת בית מתוכננת עם מיילדת מנוסה ומצוידת היטב, בלידות של נשים שהוגדרו כבעלות סיכון נמוך לסיבוכים, הן בטוחות באופן שווה ללידות דומות בבית החולים. בקבוצת נשים שילדו בבית אחוזי תחלואה ותמותת ילודים היו נמוכים כמו בקבוצה הדומה בבית החולים. בקבוצה שילדה בבית היו פחות התערבויות רפואיות (ופחות סיבוכים כתוצאה מאותן התערבויות), פחות מקרים של חום וזיהומים לאחר הלידה, פחות חתכים, פחות מקרים של דימום לאחר הלידה, ואחוזי ניתוחים קיסרים נמוכים יותר .


מי יכולה ללדת בבית ?

נשים בריאות עם הריון בריא ותקין, מה שנקרא הריון בסיכון נמוך לסיבוכים, יכולות ללדת בבית בצורה בטוחה. לפי משרד הבריאות אישה שמעונינת ללדת בבית צריכה להיות בין השבוע ה- 37 לבין השבוע ה-42 להריונה, עם עובר יחיד, במצג ראש, ללא ניתוח קיסרי או ניתוח רחם אחר קודם. המשקל המוערך של העובר צריך להיות בין 2500 ל-4000 גרם.


מה התהליך של לידת בית? מה כלול במעקב ובטיפול של המיילדת?

לאחר מפגש הכרות נתחיל במעקב לפני הלידה. נפגש כל כמה שבועות. את המעקב אפשר להתחיל בכל שלב של ההריון, אבל מומלץ להתחיל בשבוע 20-25. במפגשים אלו נשוחח על ענייני בריאות ותזונה, הריון ולידה. מדידת לחץ דם, מדידת חלבון בשתן, בדיקת הבטן להערכת גודל ומצג העובר, שמיעת דופק לב העובר ע"י דופלר. כאשר ישנם סימנים שהלידה מתחילה, תיצרי עימי קשר וביחד נחליט מתי מתאים שאגיע אליכם הביתה. אני נמצאת אתכם במהלך הלידה, ובמשך כ-3 שעות לאחר הלידה לוודא שאת והתינוק מרגישים טוב. בשעות הראשונות לאחר הלידה אתן, באישורכם, ויטמין קיי לתינוקכם. בימים הראשונים לאחר הלידה אני באה לבקר פעם פעמיים לפחות. כ-48 שעות לאחר הלידה אני לוקחת את בדיקת ה PKU רופא ילודים או רופא משפחה חייב לבדוק את התינוק בתוך 24 השעות הראשונות לאחר הלידה!!


מה קורה אם את בלידה אחרת כשמתחילה הלידה שלי?

במקרה נדיר זה תמיד ישנה מיילדת מוסמכת,מנוסה ואחראית שמגבה אותי במקרה הצורך.


מה נחשב כמרחק בטוח מבית חולים כדי ללדת בבית?

עד 30 דקות נהיגה מבית החולים.


מה אני צריכה לארגן לפני הלידה?

תקבלו רשימה מפורטת אבל באופן כללי צריכים לקנות חבילת "סדיניות" בגודל 60 על 90 ס"מ , ניתן לקנות אותם ברוב בתי המרקחת. סדין ניילון לכיסו המזרון, חבילת פדים עבים במיוחד, מגבות אמבטיה גדולות, בקבוק של שמן שקדים, שומשום, זרעי ענבים או זית לעיסוי הפרינאום, בגדי תינוק בגודל קטנטן, יחד עם כובע וגרביים מכותנה, חבילת חיתולי בד, חבילה של חיתולי פלאנל. וכמובן נרות, מוזיקה, שמנים אתריים ודברים אחרים שיעזרו לכם ליצור אווירה נעימה. יש להכין תיק קטן עם כל המסמכים של מעקב ההריון ועם חפצים אישיים במקרה ויהיה צורך לעבור לבית החולים במהלך הלידה.


איך מתמודדים עם כאבי הלידה בבית?

כאב הוא דבר אישי וסובייקטיבי ומושפע מאוד ע"י פחד, סטרס, וחוסר תנועתיות. בבית את חופשיה לזוז ולנוע באופן חופשי. תוכלי לטבול בבריכת מים חמימים, או אמבטיה, או להכנס למקלחת. תוכלי ללכת, להתנועע, לרקוד, לשיר, לשאוג, ולהוציא קולות באופן חופשי. תוכלי לאכול ולשתות כפי רצונך, להיות חופשיה מעקבות ולתת לגוף שלך ללדת באופן אינסטינקטיבי כפי שהוא יודע לעשות באופן טבעי. אם אישה יולדת מרגישה בטוחה, אהובה, נתמכת ומטופלת היטב אז היכולת שלה להתמודד עם כאבי הלידה גדל באופן משמעותי. שימוש במים כמו בלידת מים יכול להוריד את כאבי הלידה עד 30% לפי מחקרים שנעשו ע"י waterbirth.com תנועה, מגע, עיסוי, שמנים אתרים מרגיעים, שימוש בכדור לידה יכולים להקל על כאבים. אני מגיעה ללידה עם ערכת הומאופתיה שעשויה להקל ולעזור בעת הצורך.


האם את מלווה אותי במקרה שצריך לעבור לבי”ח?

כן


איך אנחנו רושמים את התינוק במשרד הפנים אחרי הלידה?

בקלות. אין צורך לגשת לבית החולים, אני אתן לכם את כל המסמכים לרשום את תינוקכם במשרד הפנים.